29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

411<br />

411 CD<br />

Ejnar Nielsen,<br />

f. København 1872, d. Hellerup 1956<br />

Landskab fra Gjern med firlænget<br />

gård. Sign. Einar Nielsen 94. Olie på<br />

lærred. 92 x 125.<br />

På bagsiden rester af udstillingsmærkat. I<br />

et interview i Berlinske Tidende den 2.<br />

marts 1952 beretter Ejnar Nielsen: "En aften<br />

da jeg stod og så ud over en bakketop<br />

ned mod dalen, fandt jeg mig selv i det<br />

dejligste landskab af mægtige højder,<br />

lyngklædte store åse, og nede i dalen mellem<br />

grønne enge lå Gjern Å i sølvblanke<br />

snogninger som en skinnende slange. Da<br />

jeg stod deroppe i bakkerne med dette<br />

åbenbarede Paradis foran mig, vidste jeg,<br />

at dér skulle jeg blive i mange år."<br />

Ejnar Nielsen, blev der, med få afbrud, i<br />

32 år. I Ejnar Nielsens hovedværk "Den<br />

Blinde", Den Hirschsprungske Samling<br />

København, ser vi i baggrunden til højre<br />

for Den Blinde, den kvindelige organinst i<br />

Gjern, den firlængede bindingsværk gård,<br />

som her er malet fra den anden side af<br />

Gjern Bakker. I dette tidlige maleri fra<br />

1894 ser vi her et af de første indtog af<br />

modernismen i dansk malerkunst.<br />

Afbildet 50.000-75.000<br />

111