29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

1001<br />

1001<br />

Charles X kommode af mahogni med<br />

plade af gråbroget marmor, front med<br />

fire skuffer, flankeret af halvsøjler med<br />

bronzeornamentik. Frankrig. Ca. 1820.<br />

H. 89. B. 128. D. 60.<br />

Afbildet 8.000<br />

1002<br />

Fransk empire kommode af mahogni,<br />

front med tre skuffer, beslag af forgyldt<br />

bronze, ben i form af dyrepoter.<br />

Ca. 1820. H. 89. B. 130. D. 59.<br />

Afbildet 30.000<br />

1003<br />

Rundt bord med stel af egetræ, runde<br />

kannelerede ben udskåret med kvindehermer,<br />

sarg af nøddetræ indlagt med<br />

sort træ, top med gallerikant af messing,<br />

plade af marmor. 19. årh.s anden<br />

halvdel. H. 66. Diam. 69.<br />

Afbildet 8.000<br />

260 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

1002<br />

1003 1004