29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

105<br />

I. L. Jensen, f. København 1800, d. sst. 1856<br />

Brogede blomster i en glasvase på<br />

stenkarm. Sign. I. L. Jensen. Olie på<br />

lærred. 29 x 24.<br />

Afbildet 20.000<br />

106<br />

Ubekendt maler, 19. årh.s begyndelse<br />

Blomster. Sign. monogram AP. d. 8<br />

nov. 1825. Olie på lærred. 40 x 36,5.<br />

Afbildet 30.000<br />

107<br />

Carl Carlsen,<br />

f. København 1855, d. sst. 1917<br />

Opstilling på et bord med melon, blå<br />

og grønne druer samt ferskner. Sign.<br />

Carl Carlsen 88. Olie på lærred.<br />

97 x 127.<br />

Afbildet 50.000<br />

108<br />

I. L. Jensen, skole, 19. årh.<br />

Kurv fyldt med udsprungne blomster.<br />

Usigneret. Olie på lærred. 35 x 47.<br />

Afbildet 30.000<br />

<strong>109</strong><br />

Brudekrans af lyserøde roser på hvidt<br />

slør liggende på stenbord. Usigneret.<br />

Olie på plade. 31 x 42.<br />

Afbildet 12.000-15.000<br />

110<br />

Opstilling med roser og rosenkrans.<br />

Utydeligt sign. den 20 nov. 1857. Olie<br />

på lærred. 52 x 64.<br />

Afbildet 25.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

108<br />

<strong>109</strong><br />

110<br />

39