29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

807 808<br />

807<br />

Svensk Mora standur i kasse af delvist<br />

original rødmalet træ, kanneleret låge<br />

med rund glasindsats, hvidmalet urskive<br />

med arabertal og sekundangivelse.<br />

Sign. A.A.S. Mora. 19. årh.s begyndelse.<br />

H. 228. Restaureret.<br />

Afbildet 10.000<br />

808<br />

Mora standur i kasse af blåmalet træ,<br />

rundt urhus med lille udskæring, hvidemaljeret<br />

urskive med arabertal. 19.<br />

årh.s begyndelse. H. 202. Nyere bemaling.<br />

Afbildet 8.000-10.000<br />

809<br />

Nordland rococo standur i kasse af<br />

rødmalet træ, prydet med delvist forgyldte<br />

udskæringer, hvidemaljeret urskive<br />

med romertal. Sverige. 18. årh.<br />

H. 242. Afbildet 15.000<br />

811<br />

809 810<br />

810<br />

Mora standur i kasse af okkermalet<br />

træ, rundt urhus, hvidmalet urskive<br />

med arabertal. Sign. A.A.L. Mora. 19.<br />

årh.s begyndelse. H. 193. Nyere bemaling.<br />

Afbildet 10.000<br />

811<br />

Mora standur i kasse af grågrønmalet<br />

og hvidstafferet træ, rundt urhus, hvidemaljeret<br />

årh.s begyndelse. H. 204. Nyere bemaling.<br />

Afbildet 8.000<br />

214 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong>