29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

153 154 154<br />

155 156<br />

149 CD<br />

Elise Konstantin-Hansen, tilskrevet,<br />

f. Frederiksberg 1858, d. Kolding 1946<br />

Interiør med læsende pige i lysindfaldet<br />

fra vinduet. Usigneret. Olie på lærred.<br />

73,5 x 60.<br />

Afbildet side 49 10.000<br />

150<br />

Cilius Andersen,<br />

f. Odense 1865, d. Frederiksberg 1913<br />

To børn på trappen sætter lys i nichen.<br />

Sign. Cilius Andersen 1899. Olie på<br />

lærred. 82 x 44,5.<br />

Afbildet side 49 30.000<br />

151<br />

Emilie Mundt,<br />

f. Sorø 1849, d. Frederiksberg 1922<br />

Portræt af pige siddende i græsset<br />

blandt brændenælder og mælkebøtter.<br />

Sign. E. Mundt 1907. Olie på lærred.<br />

65,5 x 56,5.<br />

På bagsiden rester af udstillingsmærkat.<br />

Antageligt udstillet på "Foraars udstillingen"<br />

i 1907, nr. 310.<br />

Afbildet side 49 30.000<br />

152<br />

Wilhelm Marstrand,<br />

f. København 1810, d. sst. 1873<br />

Musikanter foran Brøndums Hotel i<br />

Skagen. Sign. V.M. 1860. Olie på lærred.<br />

35 x 29.<br />

Afbildet side 49 6.000-8.000<br />

153<br />

Andreas Fritz, tilskrevet<br />

f. Mov 1828, d. Louisenhøj 1906<br />

Høstarbejder sliber sin le. Usigneret. På<br />

bagsiden betegnet "Høstmanden, malet<br />

af A. Fritz", attesteret af S. Fritz.<br />

Olie på lærred. 148 x 90. Uindrammet.<br />

Afbildet 15.000<br />

154<br />

Ubekendt maler, 19. årh.<br />

Et par køkkeninteriører med personer.<br />

Usignerede. Et par olie på plade. 40 x<br />

31. (2)<br />

Afbildet 12.000<br />

155<br />

Terese Schwartze, f. 1851, d. 1918<br />

Almueinteriør med familie og kattenes<br />

leg med musen. Sign. T. S. Olie på lærred.<br />

40 x 47,5.<br />

Afbildet 6.000-8.000<br />

156<br />

C. A. Schleisner,<br />

f. Lyngby 1810, d. København 1882<br />

Fisker slapper af med piben. Sign. C.S.<br />

Olie på lærred. 25 x 22.<br />

Proveniens: ABR auk. 107, 1959, kat. nr.<br />

42, boet efter Direktør C.C. Klestrup.<br />

Afbildet 8.000<br />

157<br />

David Monies,<br />

f. København 1812, d. Frederiksberg 1894<br />

Bondestueinteriør med figurer. Sign.<br />

D. Monies. Olie på lærred. 25 x 32.<br />

Afbildet 10.000<br />

50 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

157