29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

97<br />

94<br />

Vilhelm Pacht,<br />

f. København 1843, d. Holte 1912<br />

"Laghetto azzuro i Villa d' Estes Have"<br />

Sign. Vilh. Pacht 1912. Olie på træ.<br />

45 x 63.<br />

Udstillet: Charlottenborg 1912, nr. 411.<br />

Afbildet 15.000<br />

95<br />

Holger H. Jerichau,<br />

f. København 1861, d. sst. 1900<br />

Bjerglandskab med et bondehus og en<br />

kone, der henter vand. Sign. Holger H.<br />

Jerichau, Jalta 1893. Olie på lærred.<br />

29 x 40.<br />

Afbildet 20.000<br />

96 CD<br />

Viggo Langer,<br />

f. Leipzig 1860, d. Rungsted 1942<br />

Italiensk bjerglandskab med hyrde og<br />

får, i baggrunden huse. Sign. Viggo<br />

Langer, 1933. Olie på lærred. 45 x 63.<br />

Afbildet 8.000<br />

97<br />

Frederik Rohde,<br />

f. København 1816, d. Frederiksberg 1886<br />

Torvepladsen i Riva ved Lago di Garda.<br />

Sign. monogram 1849. Olie på lærred.<br />

44 x 62. I samtidig ramme.<br />

Proveniens: Udført efter bestilling af<br />

Kong Christian VIII. Tilhørt Kong Frederik<br />

VII samt Grevinde L. Danner. Solgt ved<br />

<strong>auktion</strong> i 1874 til Grosserer M. Sachs for<br />

128 rigsdaler.<br />

Udstillet: Charlottenborg 1849.<br />

Afbildet 80.000-100.000<br />

35