29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

1033<br />

1034<br />

1031<br />

Gustaviansk lampetspejl af forgyldt og<br />

bemalet træ, prydet med profilportræt<br />

og klassiske ornamenter, to lysarme. På<br />

bagsiden Stockholms Hallstempel<br />

1792? Sverige. H. 85. B. 48.<br />

Afbildet 25.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

1032<br />

Gustaviansk spejl i ramme af forgyldt<br />

og udskåret træ, prydet med perlestaf<br />

og kanneleringer. 18. årh. H. 75. B. 32.<br />

Afbildet 8.000-10.000<br />

1036<br />

1035<br />

1033<br />

Tysk Louis XVI spejl i ramme af bemalet<br />

og forgyldt træ, rigt udskåret med<br />

fugle, blomster og perlestaf, gennembrudt<br />

top med profilportræt. Ca. 1780.<br />

H. 131. B. 62.<br />

Afbildet 30.000<br />

269