29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

812<br />

812<br />

Hunbornholmer i kasse af hvidmalet<br />

og guldstafferet træ, prydet med tandsnit,<br />

sider med kvartsøjler, top med<br />

galleribort, hvidmalet urskive med romer-<br />

og arabertal. Sign. Mathias J.<br />

Dam, 1865. 19. årh. H. 196.<br />

Afbildet 8.000<br />

813<br />

Gustaviansk Mora standur i kasse af<br />

gråmalet træ, udskåret med bladværk,<br />

hvidmalet urskive med datoangivelse.<br />

Sign. AAS Mora. Sverige. Ca. 1800.<br />

H. 210. Afbildet 5.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

813 815 816<br />

814<br />

814<br />

Svensk rococo standur i kasse af gråmalet<br />

træ, let stafferet i grønt, hvidemaljeret<br />

urskive med arabertal. Sverige.<br />

18. årh. H. 213.<br />

Afbildet 12.000<br />

815<br />

Mora standur i kasse af gråmalet træ,<br />

rundt urhus med buet top, hvidemaljeret<br />

urskive med romer- og arabertal,<br />

front med profileret låge. Sign. A.L.S,<br />

Mora. 19. årh.s begyndelse.<br />

H. 186. Nyere bemaling.<br />

Afbildet 10.000<br />

816<br />

Mora standur i kasse af blåmalet træ,<br />

prydet med stafferede udskæringer i<br />

form af lyre og rosetter, rundt urhus,<br />

hvidemaljeret urskive med arabertal.<br />

Sign. A.A.S, Mora. 19. årh.s begyndelse.<br />

H. 220. Nyere bemaling.<br />

Afbildet 10.000<br />

215