29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

864 865 866 867 868<br />

865<br />

Bordlampe af forgyldt og patineret<br />

bronze, rigt støbt med ornamentik,<br />

bladværk og kanneleringer, på trepasfod.<br />

19. årh. H. inkl. montering 75.<br />

Afbildet 12.000<br />

866<br />

Et par bordlamper af delvis forgyldt og<br />

patineret bronze, støbt med akantus, ornamentik<br />

og løvefødder stående på trepasfod.<br />

Empireform. Ca. 1900. H. inkl.<br />

montering 57 og 58. (2) Afbildet 10.000<br />

867<br />

Fransk bordlampe af forgyldt bronze<br />

og sortpatineret metal, seksidet fodstykke.<br />

montering 70. Afbildet 5.000<br />

868<br />

Bordlampe af patineret og forgyldt bronze,<br />

rigt støbt med kanneleringer, blomster,<br />

bladværk samt halvnøgne kvinder i<br />

lette gavendter. 19. årh.s midte. H. inkl.<br />

montering 82. Afbildet 20.000<br />

869<br />

Et par franske standerlamper af forgyldt<br />

og patineret bronze, støbt med rocailler<br />

og bladværk. 19.-20. årh. Omlavet til el.<br />

H. 164. (2) Afbildet 15.000-20.000<br />

870<br />

Fransk standerlampe af forgyldt og<br />

sortpatineret bronze, støbt med ornamentik,<br />

bladranke og dyrepoter, fire<br />

lysarme. Louis XVI form. Ca. 1900.<br />

H. 180. Afbildet 10.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

869<br />

870<br />

227