29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

253 254<br />

255<br />

253<br />

Cornelis van Poelenburgh´s, stil,<br />

17. årh., f. Utrecht 1586, d. sst. 1667<br />

Mytologisk scene med badende Diana,<br />

mynder og Putti der revses. Usigneret.<br />

Olie på lærred. 66 x 80.<br />

Afbildet 20.000-30.000<br />

254<br />

Ubekendt maler, 19. årh.<br />

Bjerglandskab med rejsende der tager<br />

sig et hvil samt kreaturer. Usigneret.<br />

Olie på lærred. 64 x 76.<br />

Afbildet 6.000-8.000<br />

255<br />

Ubekendt maler, 16. årh.<br />

Religiøs scene med figurer ved et bord.<br />

Usigneret. Olie på lærred. 81,5 x 71.<br />

Uindrammet.<br />

Afbildet 30.000<br />

70 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong>