29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

591<br />

589<br />

"A gentlemans dressing case" af krokodilleskind,<br />

indeholdende seks krukker<br />

af glas med låg af sølv, manicuresæt,<br />

spejl m.m. Antageligt Østrig/Ungarn.<br />

Ca. 1900. H. 14. B. 50. D. 32.<br />

Afbildet 6.000-8.000<br />

590<br />

Modelbil med kvindelig chauffør af<br />

grønt, rødt og blåmalet blik, manuelt<br />

optræk. Ca. 1930. H. 14,5. L. 45.<br />

Afbildet 8.000<br />

589 590<br />

591<br />

Guitar af rigt udskåret mørkt og lyst<br />

træ, i form af stiliseret bladværk og lyre,<br />

bånd delvist indlagt med perlemor.<br />

19. årh. L. 92.<br />

Afbildet 4.000<br />

592<br />

Vægprydelse i form af hestehoved af<br />

bemalet og forgyldt metal, monteret i<br />

hestesko af forkromet og rødmalet<br />

metal. H. 66. B. 60.<br />

Afbildet 8.000<br />

164 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

592