29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

906 907 908<br />

906<br />

Visitkort opsats af patineret og forgyldt<br />

bronze, støbt med halvnøgen<br />

morian bærende muslingeskal, stående<br />

på piedestal med lyre. 19. årh. H. 32.<br />

Restaureret. Afbildet 10.000<br />

907<br />

Bordopsats af patineret og forgyldt<br />

bronze med glasskål, rigt støbt med de<br />

tre gratier, bladguirlander og ornamentik.<br />

Empireform. H. 43. Diam. 26.<br />

Afbildet 15.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

909 910<br />

908<br />

Et par prydopsatser af patineret, forgyldt<br />

og lueforgyldt bronze, baser af<br />

grønbroget marmor, rigt støbt med<br />

vinranker, akantusblade, masker og ornamentik.<br />

19. årh. H. 29. (2)<br />

Afbildet 15.000<br />

909<br />

Et par rouge griotte urner af rødbroget<br />

marmor, rigt prydet med beslag af<br />

bronze i form af engle, perlestaf,<br />

blomster og bladværk. 19. årh. H. 48.<br />

(2) Afbildet 20.000<br />

910<br />

Et par prydvaser af flerfarvet marmor,<br />

rigt monteret med forgyldte bronzer i<br />

form af vædderhoveder, blomsterguirlander<br />

og bladværk.<br />

Louis XVI form. H. 40. (2)<br />

Afbildet 30.000<br />

233