29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

835 836<br />

837<br />

835<br />

Svensk lysekrone, rigt behængt med prismer, på stel af messing,<br />

med 12 lysarme af bronze samt en indvendig lysarm.<br />

Empireform. 19. årh. H. 100.<br />

Diam. 92. Afbildet 30.000<br />

836<br />

Lysekrone med forsølvet stel af metal, rigt behængt med<br />

prismer af bjergkrystal og krystal i ranker, spyd, større dråber<br />

og muslinger, seks lysarme. H. 102. Diam. 94.<br />

Afbildet 50.000<br />

837<br />

Sækformet prismelysekrone med stel af bronze og messing,<br />

prydet med bladværk, ornamentik og pile, seks lysarme. Empireform.<br />

Ca. 1900. H. 130. Diam. 78. Afbildet 25.000<br />

838<br />

seks lysarme samt en indvendig lysarm. Empireform.<br />

19. årh. H. 100. Diam. 70. Afbildet 25.000<br />

839<br />

Prismelysekrone med stel af messing, ti svungne lysarme.<br />

Gustaviansk form. Ca. 1900. H. 110. Diam. 82.<br />

Afbildet 20.000<br />

840<br />

Svensk prismelysekrone med stel af messing, prydet med<br />

klassiske hoveder af messing, seks lysarme. Gustavianskform.<br />

Sverige. 19. årh.s slutning. H. 75. Diam. 52.<br />

Afbildet 8.000<br />

841<br />

Sengustaviansk prismelysekrone med stel af messing, rigt<br />

behængt med prismer, fire lysarme samt en indvendig lysarm<br />

til stearinlys. 19. årh.s begyndelse. H. 100. Diam. 65.<br />

Restaureret. Afbildet 25.000<br />

220 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong>