29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

245 CD<br />

Johannes Wilhjelm,<br />

f. Nakskov 1868, d. København 1938<br />

Alpelandskab med æbletræ i forgrunden,<br />

antageligt Italien. Sign. J. Wilhjelm,<br />

20. Olie på lærred. 69 x 105.<br />

Afbildet 12.000<br />

246<br />

Heinrich Buntzen,<br />

f. Kiel 1803, d. Frederiksværk 1892<br />

Bjerglandskab med personer, geder og<br />

hytter. Sign. H. B. 1840. Olie på lærred.<br />

90 x 113.<br />

Afbildet 10.000<br />

247<br />

Richard Gay Somerset,<br />

f. Manchester 1848, d. 1928<br />

Landskab med høstarbejde. Sign. R. G.<br />

Somerset. Olie på lærred. 41 x 61.<br />

Afbildet 6.000-8.000<br />

248<br />

Alfred Guillot, Ca. 1900<br />

Strandparti med unge piger og rytter<br />

til hest, i baggrunden både. Usigneret.<br />

Olie på lærred, monteret på plade.<br />

44,5 x 57.<br />

Afbildet 8.000<br />

249<br />

Ubekendt maler, 19. årh.<br />

Nordfransk strandparti med personer<br />

ved lavvande. Utydeligt sign. Olie på<br />

lærred, monteret på plade. 62 x 92.<br />

Afbildet 6.000<br />

250<br />

Jules Marinier, fransk maler, 19. årh.<br />

Kuperet landskab med kunstmaler og<br />

elegant dame, i baggrunden en lille by.<br />

Sign. Jules Marinier 1886. Olie på lærred.<br />

86 x 139.<br />

Afbildet 35.000<br />

251<br />

Morten Müller,<br />

f. Holmestrand 1828, d. Düsseldorf 1911<br />

Fossende elv med drivtømmer, uvejrsstemning.<br />

Sign. Morten Müller. Olie på<br />

lærred. 55 x 91.<br />

Afbildet 25.000<br />

252<br />

Adam Müller,<br />

f. København 1811, d. sst. 1844<br />

Flodparti med en robåd, i baggrunden<br />

højtliggende fæstning. Betegnet på<br />

bagsiden Adam Müller. Olie på pap.<br />

21 x 28.<br />

Proveniens: Dyremaler J. P. Madsen.<br />

Afbildet 10.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

250<br />

251<br />

252<br />

69