29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

1101<br />

Signeret svensk skrivebord af mahogni,<br />

prydet med indlægninger i lyst træ, i siderne<br />

udskårne og forgyldte sfinkser,<br />

plade med galleriliste, i sargen en større<br />

samt to mindre skuffer. Sign. C. E. Jonsson.<br />

Empireform. 19. årh.s slutning. H.<br />

83. L. 107. B. 57. Afbildet 6.000<br />

1102<br />

Nordtysk hjørneskab af mahogni, front<br />

med låge og glaslåge med svungne<br />

sprosser, flankeret af halvsøjler. Ca.<br />

1820. H. 216. B. 116. D. 75.<br />

Afbildet 18.000-20.000<br />

1103<br />

Sekretær af mahogni, front med skuffer<br />

og låger, skriveklap bag hvilken<br />

indsats med talrige rum og skuffer af<br />

rodtræ, toplåge med facétsleben spejlglas,<br />

flankeret af forgyldte beslag af<br />

bronze, støbt med blomster og bladværk.<br />

19. årh. H. 193. B. 91. D. 50.<br />

Afbildet 25.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

1102 1103<br />

1104<br />

1104<br />

Empire sofa af udskåret og forgyldt<br />

mahogni, prydet med indlægninger i<br />

form af delfiner og ornamentik. Ca.<br />

1825. L. 224. Afbildet 15.000<br />

285