29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

946<br />

Stort langbord af egetræ, stående på<br />

krydsbukke, bordpladen er af et stykke<br />

egetræ. Barokform. H. 77. L. 398. B. 75.<br />

Proveniens: Herregården Østrupgaard.<br />

Afbildet 10.000<br />

947<br />

Barok almue klapbord af delvist rødmalet<br />

træ, sider med gulvlange klapper.<br />

Sverige. 18. årh. H. 76. L. 106. B.<br />

59,5/180,5. Afbildet 5.000<br />

948<br />

Barok klapbord med halvrunde gulvlange<br />

klapper af gråmalet træ, på balusterformede<br />

ben hvorimellem sprosser.<br />

Sverige. 18. årh. H. 76,5. L. 116,5.<br />

B. 57,5/193,5. Nyere bemaling.<br />

Afbildet 15.000<br />

949<br />

Svensk barok klapbord af original rødmalet<br />

egetræ, i siderne klapper. 18.<br />

årh. H. 79. L. 95. B. 68,5/212,5.<br />

Afbildet 10.000<br />

950<br />

Svensk barok almue klapbord af fyrretræ,<br />

halvrunde klapper, sargen med<br />

skuffe. Sverige. 18. årh. H. 76. L. 100.<br />

B. 57/169.<br />

Afbildet 10.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

947 948<br />

949<br />

951<br />

Almue møblement af delvist rødmalet<br />

træ, bestående af langbord, bænk med<br />

ryg og armlæn samt bænk. 19. årh.<br />

Bord H. 90. L. 178. B. 80. Bænk med<br />

ryg L. 165. Bænk L. 220. (3)<br />

Afbildet 10.000-15.000<br />

951<br />

950<br />

952<br />

Dansk almue armstol af rød- og grønmalet<br />

træ, sæde betrukket med bast.<br />

Anno 1784 med ejer initialer ihs og<br />

lccd, prydet med skæringer og ornamentik.<br />

18. årh.<br />

Afbildet side 246 6.000<br />

245