29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

CD 17<br />

Agnes Slott-Møller,<br />

f. København 1862, d. Fyn 1937<br />

Aftenstemning, antageligt nær Ryomgård.<br />

Sign. Agnes Slo... Olie på lærred, monteret<br />

på pap. 18 x 25. Kunstnerramme indlagt<br />

med bladguld. Afbildet 10.000<br />

12<br />

19<br />

15<br />

17<br />

20<br />

18<br />

Holger Drachmann,<br />

f. København 1846, d. Hornbæk 1908<br />

"Våde ovn, Bornholm". Usigneret. Olie<br />

på træ. 17 x 24.<br />

Proveniens: Købt direkte af kunstneren af<br />

komponisten Asger Hamerik (f. Hamme-<br />

16<br />

18<br />

21<br />

rich), der levede 1843-1923 og bl.a. boede<br />

i Baltimore, hvor dette maleri blev<br />

indrammet. Maleriet har været i komponistens<br />

families eje til i dag.<br />

Afbildet 8.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong>