29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

959 960 961<br />

964<br />

962<br />

248 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

963<br />

959<br />

Ølandsbord med rødlig stenplade, understel<br />

af ådretmalet træ med balusterformede<br />

ben. 19. årh. H. 75. L. 98.<br />

B. 61. Afbildet 8.000-10.000<br />

960<br />

Rococo bord af udskåret og cremefarvet<br />

træ, sarg med skuffe, på svungne<br />

ben. Spanien eller Italien. 18. årh. H.<br />

80. L. 100. B. 64. Senere bemaling.<br />

Afbildet 5.000<br />

961<br />

Rococo bord af gråmalet fyrretræ, sarg<br />

med skuffe. Sverige. 18. årh. H. 71. L.<br />

54. B. 43. Afbildet 8.000<br />

962<br />

Almue klapbord af gulmalet træ, sider<br />

med halvrunde klapper, sarg med to<br />

skuffer, på lige tilspidsede affasede<br />

ben. Sverige. Ca. 1800. H. 74,5. L. 121.<br />

B. 62/122. Afbildet 4.000