29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

734<br />

736 737 738<br />

739<br />

734<br />

Et par spanske tæpper, prydet med<br />

empire design. Begge betegnet RFT.<br />

M.D. 1967. Udført hos La Real Fabrica<br />

De Tapices i Madrid. 270 x 370. (2)<br />

Afbildet 25.000<br />

735<br />

Semiantik Mahal, prydet med ornamentik<br />

på blå bund. Persien. Ca. 1930.<br />

420 x 330. 8.000<br />

736<br />

Europæisk tæppe i Aubousson stil<br />

tæppe, prydet med skjoldmedaljon og<br />

blomster på rød bund. Europa. Ca.<br />

1960. 552 x 400.<br />

Afbildet 18.000-20.000<br />

737<br />

Semiantik Afshar. Persien. 20. årh.s<br />

midte. 274 x 185. Afbildet 10.000<br />

738<br />

Semiantik Kashgai. Sydlige Persien. 20.<br />

årh.s midte. 320 x 206.<br />

Afbildet 10.000<br />

739<br />

Semiantik Susani med silke. Uzbekstan.<br />

20. årh.s midte. 190 x 140.<br />

Afbildet 3.000<br />

198 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong>