29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

85<br />

Johan Rohde,<br />

f. Randers 1856, d. Hellerup 1935<br />

Parti fra Italien set fra en terrasse.<br />

Sign. Johan Rohde 1926. Olie på lærred.<br />

54 x 62.<br />

Afbildet 10.000<br />

86<br />

Johan Rohde,<br />

Parti fra Italien. Sign. Johan Rohde<br />

1913. Olie på lærred. 54 x 64.<br />

Afbildet 6.000-8.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

90<br />

87 CD<br />

Jørgen Hansen,<br />

f. Fåborg 1862, d. Esbjerg 1937<br />

Parti fra Konstantinopel. Sign. Jörgen<br />

Hansen, 1887. Olie på lærred. 41 x 50.<br />

Afbildet 10.000<br />

88<br />

Emil Wennerwald,<br />

f. København 1859, d. sst. 1934<br />

Parti fra Italien med udsigt over en dal.<br />

Sign. E. Wennerwald. Olie på lærred.<br />

28 x 39.<br />

Afbildet 6.000<br />

89 CD<br />

Andrea Biondetti og Emilio Boni<br />

Partier fra Venedig. Sign. A. Biondetti<br />

og E. Boni. Fire akvareller på papir.<br />

24,5 x 14,5. (4)<br />

Afbildet 8.000<br />

90<br />

Gaspard Poussin's stil, 17. årh.<br />

Jagtscene i bjergrigt landskab med<br />

borg i baggrunden. Usigneret. Olie på<br />

lærred. 62 x 74.<br />

Afbildet 20.000-30.000<br />

33