29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

9<br />

Holger Drachmann,<br />

f. København 1846, d. Hornbæk 1908<br />

Kystparti med skibe for sejl. Sign. H.D. 73. Olie<br />

på lærred. 30 x 41.<br />

Afbildet 8.000-10.000<br />

10<br />

G. F. Clement,<br />

f. Frederiksberg 1867, d. København 1933<br />

Parti fra Vester Strand, i baggrunden Skagen<br />

Havn. Sign. Clement. Olie på lær-red. 44 x 62.<br />

Afbildet 10.000-15.000<br />

11 CD<br />

Christian Aigens,<br />

f. København 1870, d. sst. 1940<br />

Lille pige siddende på kasse ved stranden, Gl.<br />

Skagen. Sign. Chr. Aigens, Skagen 1915. Olie på<br />

lærred. 47 x 63. Afbildet 6.000-8.000<br />

12<br />

Michael Ancher,<br />

f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927<br />

“De små huse”. Motiv fra Brøndumsvej ved<br />

Brøndums Hotel. Sign. M.A. Olie på finérplade.<br />

38 x 44.<br />

Proveniens: Helga Anchers Dødsbo<strong>auktion</strong>, ABR<br />

auk. 193, 1966, kat. nr. 74.<br />

Afbildet 20.000-30.000<br />

13<br />

Michael Ancher,<br />

Aftenstemming med solnedgang ved Skagen<br />

Strand. Sign. M. A. Olie på lærred. 30 x 40.<br />

Proveniens: Fru Nanna Børresen, Dødsbo<strong>auktion</strong>,<br />

Kunsthallen 265, 1965, kat. nr. 200. Nanna Børresen<br />

var gift med komponisten Hakon Børresen<br />

(1876-1954). Hr. og fru Børresen kom i den Krøyerske<br />

og Ancherske kunstnerkreds, hvor i særdeleshed<br />

Hakon Børresen var et musikalsk indslag i<br />

kunstnermiljøet. Parret tilbragte derfor en stor del<br />

af livet i deres hus i Skagen.<br />

Afbildet 60.000-80.000<br />

14<br />

Viggo Johansen,<br />

f. København 1851, d. sst. 1935<br />

Hyggelig samtale over stakittet. Sign. V. Johansen,<br />

Skagen 75. Olie på plade. 39 x 47.<br />

Afbildet 15.000-20.000<br />

15 CD<br />

Julius Paulsen,<br />

f. Odense 1860, d. København 1940<br />

En stille dag på havet. Sign. J. P. 97. Olie på<br />

pap. 20 x 24,5.<br />

Afbildet side 12 5.000<br />

16<br />

Knud Larsen,<br />

f. Vinderød 1865, d. Frederiksberg 1922<br />

Kystparti med uvejrsstemning. Sign. K.L. 1901?<br />

Olie på lærred. 25 x 38.<br />

Afbildet side 12 5.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

12<br />

13<br />

14<br />

11