29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

1075<br />

Et par kannelerede gustavianske søjler<br />

af gråmalet træ, på firkantede fodstykker.<br />

Sverige. 18. årh.s slutning. H. 125.<br />

Nyere bemaling. (2)<br />

Afbildet 20.000<br />

1076<br />

Svensk piedestal af udskåret og gråmalet<br />

træ, prydet med fabeldyr og ornamentik.<br />

Sverige. 19. årh.s anden<br />

halvdel. H. 114.<br />

Afbildet 5.000<br />

1075 1076<br />

1077<br />

1077<br />

Piedestal af porcelæn, Gustavsberg, i<br />

form af klassisk søjle, omslynget af<br />

bladguirlander samt sløjfe. Stemplet<br />

Gustavsberg 1912 samt utydeligt monogram.<br />

H. 99. Afbildet 5.000<br />

1078<br />

Louis XVI sofa af gråmalet træ, svungen<br />

ryg og armlæn, prydet med udskæringer,<br />

på lige tilspidsede kannelerede<br />

ben. 18. årh.s slutning. L. 212.<br />

Afbildet 20.000<br />

1079<br />

Gustaviansk corbeilleformet sofa af<br />

gråmalet træ, prydet med udskæringer.<br />

Sverige. 18. årh.s slutning. L. 160. Nyere<br />

bemaling.<br />

Afbildet 20.000<br />

1080<br />

Fritstående sofa af forgyldt træ, udskåret<br />

med guirlander, kæmninger og<br />

bladværk, svungen ryg, armlæn sarg<br />

og ben. Antageligt Baltikum. 19. årh.s<br />

midte. L. 207. Afbildet 15.000<br />

278 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

1078