29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

186<br />

Vilhelm Kyhn,<br />

f. København 1819, d. Frederiksberg 1903<br />

Solnedgang ved Ry. Sign. VK. 71. Olie<br />

på lærred. 24 x 32.<br />

Afbildet 10.000<br />

186 187<br />

188 189<br />

190 191<br />

187<br />

Emil Wennerwald,<br />

f. København 1859, d. sst. 1934<br />

Solnedgang ved en sø med svømmende<br />

ællinger. Sign. E. Wennerwald. Olie<br />

på lærred. 71 x 90.<br />

Afbildet 6.000-8.000<br />

188<br />

Michael Therkildsen,<br />

f. Horsens 1850, d. København 1925<br />

Sommerlandskab med vilde blomster.<br />

Sign. M. Th. 07. Olie på lærred. 51 x 72.<br />

Udstillet: Charlottenborg.<br />

Afbildet 8.000<br />

58 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong>