29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

988<br />

Spisestue af hvidmalet træ, prydet med<br />

guldstafferede udskæringer og tandsnit,<br />

bestående af skænk, vitrine hjørneskab,<br />

spejl, otte salonstole, fire armstole<br />

samt ovalt udtræksbord med fire<br />

større og to mindre tillægsplader. Empireform.<br />

Ca. 1900. Skænk H. 99,5. B.<br />

179. D. 56. Hjørneskab H. 220. B. 92.<br />

D. 60. Spejl H. 97. B. 89. Bord H. 78,5.<br />

L. 162/442. B. 129. (22)<br />

Afbildet 50.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

989<br />

989<br />

Et par bogskabe af gråmalet træ, profileret<br />

top, front med to glaslåger, underdel<br />

med to låger. 19. årh.s slutning.<br />

H. 308. B. 185. D. 80. Restaurerede. (2)<br />

Afbildet 50.000<br />

990<br />

Tre spejle i rammer af forgyldt træ og<br />

gesso, prydet med rocailler, kæmninger<br />

og bladværk. Rococoform. H. 50.<br />

B. 55, H. 53. B. 51 og H. 47 B. 61.<br />

(3) 3.000<br />

991<br />

Rustikt empire bord af nøddetræ, sarg<br />

med to skuffer. Ca. 1800. H. 80. L.<br />

140. B. 69. 5.000<br />

992<br />

Tysk sybord af forsølvet metal, profileret<br />

opklappeligt låg, rigt støbt med<br />

maskaroner, blomster og bladværk,<br />

herunder hylde med gennembrudt gallerikant.<br />

Stemplet flere steder. 19. årh.s<br />

slutning. H. 82. L. 44. B. 35. 10.000<br />

257