29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

634<br />

633<br />

Anton Michelsen,<br />

Lille rund lågdåse af sølv, låg dekoreret<br />

med hvid emalje. København 1949.<br />

H. 3,2. Diam. 8,8.<br />

Afbildet 4.000<br />

634<br />

Chr. X i uniform. Sign. RMA. 1920. Buste<br />

af sølv på sokkel af sortbejdset træ<br />

indlagt med Chr. X's kronet monogram.<br />

Udført hos L. <strong>Rasmussen</strong>, København.<br />

20. årh.s første halvdel. H.<br />

31. Afbildet 10.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

636<br />

635<br />

635<br />

Et sæt på seks franske Puiforcat drikkebægre<br />

af sølv, indvendigt forgyldte,<br />

graveret med rocailler og ornamentik,<br />

rundt hvælvet og rillet fodstykke.<br />

Stemplet Puiforcat, Paris samt med<br />

Minervahoved. 19. årh. Vægt ca. 1140<br />

gr. H. 10,5. (6)<br />

Afbildet 25.000<br />

636<br />

Et par George III serveringsfade af sølv,<br />

prydet med borter samt graveret med<br />

våbenskjold, svungne hanke i form af<br />

grene. Mester Richard Cooke, London<br />

1804-05. Vægt ca. 3200 gr. Tilhørende<br />

varmestande af pletsølv med svungne<br />

hanke af træ og flade kugleben. H. 17.<br />

L. 37. B. 20,5 inkl. stand. (2)<br />

Afbildet 35.000<br />

177