29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

338 CD<br />

Franciska Clausen,<br />

f. Aabenraa 1899, d. sst. 1986<br />

Formationer, fire skitser i én ramme.<br />

Usignerede. Akvarel og bly på papir.<br />

Bladstørrelse 10 x 14, 10 x 16, 9 x 6,5<br />

og 6,5 x 9. (4)<br />

Ægthedscertifikat fra Franciska Clausens<br />

familie medfølger.<br />

Afbildet 8.000<br />

339 CD<br />

Franciska Clausen,<br />

Usignerede. Kuglepen (2), bly og farveblyant.<br />

De to førstnævnte malet recto<br />

et verso. Bladstørrelse 9 x 12,5, 7 x 10,<br />

9,5 x 7 og 7 x 10. (4)<br />

familie medfølger.<br />

Afbildet 4.000-6.000<br />

338 339<br />

340 341<br />

342<br />

340 CD<br />

Franciska Clausen,<br />

Formationer, to skitser i én ramme.<br />

Usignerede. Akvarel på papir, den<br />

mindste malet recto et verso. Bladstørrelse<br />

18,5 x 23 og 9,5 x 14,5. (2)<br />

familie medfølger.<br />

Afbildet 4.000-6.000<br />

341 CD<br />

Franciska Clausen,<br />

Usignerede. Akvarel på papir. Bladstørrelse<br />

10 x 14 og 9,5 x 14,5. (2)<br />

familie medfølger.<br />

Afbildet 4.000-6.000<br />

342 CD<br />

Franciska Clausen,<br />

Rohrsach-komposition og komposition,<br />

to skitser i én ramme. Usignerede.<br />

Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse<br />

13,5 x 20,5 og 11 x 15. (2)<br />

familie medfølger.<br />

Afbildet 4.000-6.000<br />

343 CD<br />

Otto H. Svensson, f. Holbæk 1917<br />

Opstilling med appelsiner i en skål.<br />

Sign. Otto H.S. Olie på lærred.<br />

39 x 50. 5.000<br />

94 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong>