29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

118 CD<br />

Storfyrstinde Olga Alexandrovna Romanova<br />

af Rusland,<br />

f. Rusland 1882, d. Canada 1960<br />

Parti med sommerblomster. Sign. Olga.<br />

Olie på masonit. 39,5 x 50,5.<br />

Afbildet 5.000<br />

119 CD<br />

af Rusland,<br />

Landskab med blomster. Sign. Olga<br />

1944. Olie på pap. 50 x 60.<br />

Afbildet 20.000<br />

120 CD<br />

Bertha Dorph,<br />

f. København 1875, d. Hillerød 1960<br />

Buket af tulipaner, hyacinter og franske<br />

anemoner. Sign. B. Dorph 1924.<br />

Olie på lærred. 46 x 54.<br />

Afbildet 5.000<br />

121<br />

F. van den Daele, Ca. 1900<br />

Opstilling med porcelænsdukke og<br />

blomster. Sign. F. van den Daele. Olie<br />

på lærred. 80 x 119.<br />

Afbildet 15.000-20.000<br />

122 CD<br />

Axel Johansen,<br />

f. Roskilde 1872, d. København 1938<br />

To vaser i en vindueskarm med lyserøde<br />

blomster. Sign. A. J. Olie på lærred.<br />

72 x 61,5.<br />

Afbildet 8.000<br />

123<br />

Ubekendt maler, 19.-20. årh.<br />

Opstilling med potteplanter. Sign. Colin<br />

Wergaa. Olie på lærred. 55 x 65.<br />

Afbildet 5.000<br />

124<br />

Ubekendt maler, 19. årh.<br />

Blomsterkrans med brogede blomster.<br />

Usigneret. Olie på lærred. Diam. 39.<br />

Afbildet 6.000<br />

125<br />

I. L. Jensen, skole, 19. årh.<br />

Nature morte med duer samt frugter i<br />

en kurv. Sign. SB. 1871. Olie på lærred.<br />

58 x 66.<br />

Afbildet 15.000<br />

126<br />

Nature morte med frugter og fugl.<br />

Sign. G. Petit, 1866. Olie på lærred.<br />

56 x 47.<br />

Afbildet 10.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

124<br />

125<br />

126<br />

43