29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

170<br />

168<br />

Harald Foss,<br />

f. Fredericia 1843, d. Frederiksberg 1922<br />

Udsigt over Mariager Fjord. Sign. H.<br />

Foss, Mai 1868. Olie på lærred.<br />

23 x 38.<br />

Afbildet 5.000<br />

168 169<br />

172<br />

169<br />

L. A. Schou, f. Slagelse 1838, d. Firenze 1867<br />

Sommerlandskab ved Hornsherred. Sign.<br />

monogram. Olie på plade. 14 x 19.<br />

Proveniens: Solgt på Dr. Peter Hertz`auk.<br />

kat. nr. 39 for 610 kr. Inventarnr. 1024.<br />

Udstillet: Stockholm 1911.<br />

Afbildet 5.000<br />

170<br />

C. F. Aagaard,<br />

f. Odense 1833, d. København 1895<br />

Kystparti med græssende køer ved<br />

åens udløb i havet. Sign. C. F. Aagaard<br />

Den 13. August 50. Olie på lærred.<br />

27 x 42.<br />

Afbildet 8.000<br />

54 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

171<br />

173