29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

572<br />

Arthur Nicolai Boesen,<br />

f. København 1870, d. Gentofte 1949<br />

Prydvase af porcelæn, Dahl-Jensen,<br />

dekoreret med fjordlandskab i underglasurfarver.<br />

Sign. Arth. Boesen<br />

157/172. H. 26. Afbildet 6.000-8.000<br />

573<br />

Stor “Musselmalet halvblonde” terrin<br />

af porcelæn, Kgl.P., med tilhørende<br />

underfad. H. 21. L. 45.<br />

Afbildet 4.000<br />

574<br />

Tre sukkerskåle af glas bestående af to<br />

lyseblå og en i opalineglas, montering<br />

og hanke af pletsølv. 19. årh. H. uden<br />

hanke 7, 7,5 og 8. (3)<br />

Afbildet 4.000<br />

575<br />

Lille skrin af stål, rigt prydet med bladværk,<br />

opklappeligt låg med hank. 19.<br />

årh. H. 8,5. L. 14,5. B. 10,5.<br />

Afbildet 4.000<br />

576<br />

Tre kandisskrin af rødt, blåt og turkisfarvet<br />

glas og opaline glas, prydet med<br />

Amor og forgyldt beslag af bronze. Ca.<br />

1900. H. 11, 10 og 6. (3)<br />

Afbildet 25.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

577 Verso<br />

577 Recto<br />

577<br />

Kinesisk panel af rigt udskåret og<br />

guldmalet træ, prydet med figurer, arkitektur,<br />

bladværk og ornamentik,<br />

bagsiden prydet med symboler og<br />

bladværk. 18.-19. årh. H. 129. B. 125.<br />

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers<br />

familie i ca. 1930. Ifølge traditionen hidrørende<br />

fra Barmhjertighedens tempel i<br />

Canton.<br />

Afbildet 50.000-75.000<br />

161