29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

236<br />

Herman Nestel, f. 1858, d. 1905<br />

Sydlandsk landskab med palmer og<br />

kvinder, der hviler sig ved klippefyldt<br />

flodleje. Sign. H. Nestel 1881. Olie på<br />

lærred. 38 x 48.<br />

Afbildet 10.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

236 237<br />

238<br />

240 241<br />

237 CD<br />

Hugo V. Pedersen,<br />

f. København 1870, d. 1959<br />

"Bangkok Tempel Ruiner". Sign. Hugo<br />

V. P. Olie på lærred. 72 x 105.<br />

Afbildet 10.000-12.000<br />

239<br />

238<br />

Hans Hinrich Wolder Schwensen,<br />

f. Nordslesvig 1837, d. på Skt. Hans 1876<br />

"Ormontdalen i Kanton Vaud, set fra<br />

Signal d'Aigle". Sign. H. Schwensen,<br />

1868. Olie på lærred. 60 x 84.<br />

67