29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

649 650<br />

651<br />

654<br />

652<br />

649<br />

Et par hollandske lysestager af sterlingsølv,<br />

ottesidet stamme med riller<br />

og perlestaf, firsidet fodstykke med afrundede<br />

hjørner. 20. årh.s begyndelse.<br />

Vægt ca. 930 gr. H. 29,5. (2)<br />

Afbildet 6.000-8.000<br />

650<br />

Et par næsten identiske lysestager af<br />

sølv. Den ene stemplet Grann & Laglye,<br />

1930. Udfyldte. H. 30. (2)<br />

Afbildet 8.000<br />

651<br />

Kaffe- og therservice af let hammerslået<br />

sølv, Grann & Laglye, bestående af<br />

kaffekande, thekande, flødekande og<br />

sukkerskål, lågknopper og hanke med<br />

drueornamentik. København 1933-<br />

1948. Vægt ca. 120 gr. H. 18-25. (4)<br />

Afbildet 5.000<br />

652<br />

Tysk bordskål af sterlingsølv, glat ligeknækket<br />

korpus, i siderne hanke. Ca.<br />

1950. Vægt ca. 1455 gr. H. 10.5.<br />

Diam. 22.<br />

Afbildet 8.000<br />

653<br />

Rektangulær jardinere af sølv, rigt<br />

støbt med ovale medaljoner samt prydet<br />

med sløjfer og bladranker, hjørnerne<br />

prydet med vædderhoved, i siderne<br />

hanke, indsats af slebet og delvist<br />

matteret glas. Utydeligt stempel. H.<br />

13. B. 34. D. 19. Afbildet 8.000<br />

654<br />

Engelsk kammerstage med tilhørende<br />

lyseslukker af sølv, kant med bort,<br />

svungen hank med bladværk. Mester<br />

Rebecca Emes & Edward Barnard, London<br />

1813-14. Vægt ca. 308 gr. H. 10.<br />

Afbildet 8.000<br />

180 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

655<br />

653