29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

563<br />

565<br />

561<br />

Prydvase af porcelæn, Kgl. P., syrenfarvet<br />

bund prydet med kartouche med<br />

slot i farver og guld. 19. årh.s midte.<br />

H. 38. Afbildet 5.000<br />

562<br />

Fransk empire fad af porcelæn, dekoreret<br />

med blomster i farver og guld. På bagsiden<br />

betegnet F. Faber A. B. ...?. Frankrig.<br />

19. årh. L. 38. Afbildet 5.000<br />

563<br />

Klassisk vase af bemalet terrakotta,<br />

front med fremstilling af Euterpe, musikkens<br />

muse. Stemplet L. Hjorth, 35.<br />

Ca. 1900. H. 30,5. Afbildet 4.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

566<br />

564<br />

564<br />

To store klassiske vaser i græsk stil af<br />

terrakotta, kalyx krater, dekoreret med<br />

Diana og klassisk figur med hest i rødbrunt<br />

på sort grund, á la greque bort.<br />

Stemplet P. Ibsen Kjøbenhavn Eneret,<br />

71. 19. årh H. 36,5 og 37. (2)<br />

Afbildet 40.000<br />

565<br />

Klassisk vase af porcelæn, Kgl. P., dekoreret<br />

med ornamentik samt mytologisk<br />

sceneri i sort og rødt. 19. årh.s<br />

slutning. H. 64.<br />

Afbildet 10.000-12.000<br />

567<br />

566<br />

front prydet med mytologisk figur, i siderne<br />

hanke. Stemplet L. Hjorth, 29.<br />

Ca. 1900. H. 44. Afbildet 8.000<br />

567<br />

Klassisk vase af delvist bemalet terrakotta,<br />

to svungne hanke, front dekoreret<br />

med Jagtgudinden Diana. Stemplet<br />

P. Ipsen, Kjøbenhavn, Eneret, 21.<br />

1871-1917. H. 30,5.<br />

Afbildet 5.000<br />

159