29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

447 447<br />

446<br />

446 CD<br />

Stanislaw Wysocki, f. Elk 1949<br />

Kvindefigur. Sign. Stan Wys, 1/8, 2001.<br />

Figur af patineret bronze. Rund sokkel<br />

af granit. H. 90,5.<br />

Afbildet 20.000<br />

447 CD<br />

Axel Salto,<br />

f. København 1889, d. Frederiksberg 1961<br />

To lakerede låger og to lakerede vægpaneler<br />

med sort/brun dekoration i<br />

form af krondyr, dådyr, falkoner og<br />

bueskytte. Højde på dekorationer ca.<br />

89-108. (4)<br />

Lågerne og panelerne har indtil for nylig<br />

siddet i en bygning i Aalborg og er formentlig<br />

dekoreret samtidig med Axel<br />

Saltos ophold i Aalborg, da han sammen<br />

med Poul Henningsen indrettede entre<br />

og spisestue i Kragelunds fabrikker i slutningen<br />

af 1920’erne. Tidligere ejer af lågerne<br />

var nære venner med Kragelund<br />

familien. Afbildet 25.000-30.000<br />

448<br />

Archibald Knox, f. 1864, d. 1933<br />

Liberty & Co. Arts & Craft bordur af<br />

tin, urskive med blå/grøn emalje med<br />

gule og røde ornamenter, arabertal og<br />

visere af messing. Urkasse stemplet i<br />

bunden 0609 og pat. nr. Rd 468016.<br />

Urværk fra Lenzkirch stemplet 1 Million,<br />

nr. 464783. London. Ca. 1903. H.<br />

20,4. B.13,7. D. 5,6.<br />

Afbildet 10.000<br />

449 CD<br />

Axel Salto,<br />

"Koglen". Sign. Salto nr. 21330. Vase<br />

af stentøj, Kgl. P, modelleret i knoppet<br />

stil, dekoreret med blå sommerfuglevingeglasur.<br />

H. 19.<br />

Afbildet 10.000-15.000<br />

118 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong>