auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
459<br />
CD 459<br />
OLUF HØST<br />
f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966<br />
"Bognemark, Gudhjem". Sign. OH 49 samt på bagsiden<br />
Oluf Høst. Olie på lærred. 51 x 65.<br />
DKK 50.000 / € 6.700<br />
CD 460<br />
SVEN HAVSTEEN-MIKKELSEN<br />
f. Argentina 1912, d. 1999<br />
"Brænding", Færøerne. Sign. S. H. M. Olie på lærred.<br />
73 x 83.<br />
DKK 50.000 / € 6.700<br />
CD 461<br />
JOHANNES HOFMEISTER<br />
f. Hjørring 1914, d. sst. 1990<br />
Figur ved røde huse. Sign. JH. Olie på lærred. 78 x 108.<br />
DKK 20.000 / € 2.700<br />
191