auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
GRAFIK<br />
CD 558<br />
RICHARD MORTENSEN<br />
f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993<br />
"Der fünfte Gesang". Mappe med 25 serigrafier i farver,<br />
1958. Alle blade sign. Mortensen 60 og 1960. Oplag 30/75.<br />
Udgivet af Dénise René, Paris samt Galerie der Spiegel,<br />
Køln. Bladstørrelse 39 x 57,5.<br />
Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: L'oeuvre<br />
graphique 1942-1993", 1995, kat. nr. 27a-z.<br />
DKK 30.000-40.000 / € 4.000-5.400<br />
CD 559<br />
ANTONIO TÀPIES<br />
f. Barcelona 1923<br />
Komposition. Sign. Tapies, 40/75. Radering og akvatinte i<br />
farver. Bladstørrelse 66 x 50,5. DKK 8.000-10.000<br />
€ 1.100-1.300<br />
CD 560<br />
SERGE POLIAKOFF<br />
558<br />
f. Moskva 1900, d. Paris 1969<br />
"Composition lie-de-vin, jaune et noire", 1961. Sign. Serge<br />
Poliakoff, E/da. Litografi i farver. Lysmål 49 x 64.<br />
Litteratur: Alexis Poliakoff og Gerard Schneider nr. 33.<br />
DKK 15.000-20.000 / € 2.000-2.700<br />
238 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
559