22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

GRAFIK<br />

CD 558<br />

RICHARD MORTENSEN<br />

f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993<br />

"Der fünfte Gesang". Mappe med 25 serigrafier i farver,<br />

1958. Alle blade sign. Mortensen 60 og 1960. Oplag 30/75.<br />

Udgivet af Dénise René, Paris samt Galerie der Spiegel,<br />

Køln. Bladstørrelse 39 x 57,5.<br />

Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: L'oeuvre<br />

graphique 1942-1993", 1995, kat. nr. 27a-z.<br />

DKK 30.000-40.000 / € 4.000-5.400<br />

CD 559<br />

ANTONIO TÀPIES<br />

f. Barcelona 1923<br />

Komposition. Sign. Tapies, 40/75. Radering og akvatinte i<br />

farver. Bladstørrelse 66 x 50,5. DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

CD 560<br />

SERGE POLIAKOFF<br />

558<br />

f. Moskva 1900, d. Paris 1969<br />

"Composition lie-de-vin, jaune et noire", 1961. Sign. Serge<br />

Poliakoff, E/da. Litografi i farver. Lysmål 49 x 64.<br />

Litteratur: Alexis Poliakoff og Gerard Schneider nr. 33.<br />

DKK 15.000-20.000 / € 2.000-2.700<br />

238 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

559