22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

GRAFIK<br />

600 CD<br />

TSUGUHARU<br />

LÉONARD FOUJITA<br />

virksom i Frankrig, f. Tokyo 1886, d. Zürich 1968<br />

“Autoportrait au chat.” Sign. Foujita, 2/150.<br />

Vandmærke: Le chien de pique. Radering.<br />

Bladstørrelse 50,5 x 35. DKK 8.000 / € 1.100<br />

601 CD<br />

GEORGES BRAQUE<br />

f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963<br />

"Le tir à l'arc". Sign. G. Braque, 9/70. Radering i<br />

farver. Bladstørrelse 36,5 x 25. U.r.<br />

Litteratur: Valier nr. 153. DKK 15.000 / € 2.000<br />

602 CD<br />

MAN RAY<br />

600<br />

f. Philadelpia 1890, d. Paris 1976<br />

"The origin of Species", 1971. Sign. Man Ray,<br />

141/180. Litografi i farver. Lysmål 44 x 34.<br />

Litteratur: A. 58. DKK 8.000 / € 1.100<br />

256 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

602<br />

601