auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
GRAFIK<br />
600 CD<br />
TSUGUHARU<br />
LÉONARD FOUJITA<br />
virksom i Frankrig, f. Tokyo 1886, d. Zürich 1968<br />
“Autoportrait au chat.” Sign. Foujita, 2/150.<br />
Vandmærke: Le chien de pique. Radering.<br />
Bladstørrelse 50,5 x 35. DKK 8.000 / € 1.100<br />
601 CD<br />
GEORGES BRAQUE<br />
f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963<br />
"Le tir à l'arc". Sign. G. Braque, 9/70. Radering i<br />
farver. Bladstørrelse 36,5 x 25. U.r.<br />
Litteratur: Valier nr. 153. DKK 15.000 / € 2.000<br />
602 CD<br />
MAN RAY<br />
600<br />
f. Philadelpia 1890, d. Paris 1976<br />
"The origin of Species", 1971. Sign. Man Ray,<br />
141/180. Litografi i farver. Lysmål 44 x 34.<br />
Litteratur: A. 58. DKK 8.000 / € 1.100<br />
256 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
602<br />
601