22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

527 CD<br />

EDVARD WEIE<br />

f. København 1879, d. Frederiksberg 1943<br />

"Portræt af maleren Marius Hammann<br />

i interiør med lampelys",<br />

1908. Sign. E.W. Olie på lærred.<br />

132 x 105.<br />

Udstillet: Den Frie, 1915, kat. nr. 31.<br />

Udstillet: "Edv. Weie", Statens Museum<br />

for Kunst og Aarhus Kunstmuseum,<br />

1987, kat. nr. 11.<br />

Proveniens: Kunsthandler Chr. Larsen's<br />

dødsbo<strong>auktion</strong> III, 1957, kat.<br />

nr. 209. DKK 60.000-80.000<br />

€ 8.000-11.000<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

528<br />

527<br />

528 CD<br />

AUGUST M. KEIL<br />

f. København 1904, d. 1973<br />

Liggende ung nøgen kvinde. Sign. AK-52,<br />

bronzestøberstempel: H. Husted, cire perdue.<br />

Figur af patineret bronze. H. 34. L. 52.<br />

Udstillet: "Sjørup Jørgensens samling",<br />

Århus Kunstbygning, Århus, 24. april -<br />

4. maj 1970, kat. nr. 120.<br />

Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens<br />

samling, Århus. DKK 8.000 / € 1.100<br />

225