auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
527 CD<br />
EDVARD WEIE<br />
f. København 1879, d. Frederiksberg 1943<br />
"Portræt af maleren Marius Hammann<br />
i interiør med lampelys",<br />
1908. Sign. E.W. Olie på lærred.<br />
132 x 105.<br />
Udstillet: Den Frie, 1915, kat. nr. 31.<br />
Udstillet: "Edv. Weie", Statens Museum<br />
for Kunst og Aarhus Kunstmuseum,<br />
1987, kat. nr. 11.<br />
Proveniens: Kunsthandler Chr. Larsen's<br />
dødsbo<strong>auktion</strong> III, 1957, kat.<br />
nr. 209. DKK 60.000-80.000<br />
€ 8.000-11.000<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
528<br />
527<br />
528 CD<br />
AUGUST M. KEIL<br />
f. København 1904, d. 1973<br />
Liggende ung nøgen kvinde. Sign. AK-52,<br />
bronzestøberstempel: H. Husted, cire perdue.<br />
Figur af patineret bronze. H. 34. L. 52.<br />
Udstillet: "Sjørup Jørgensens samling",<br />
Århus Kunstbygning, Århus, 24. april -<br />
4. maj 1970, kat. nr. 120.<br />
Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens<br />
samling, Århus. DKK 8.000 / € 1.100<br />
225