auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
GRAFIK<br />
594 CD<br />
MAN RAY<br />
594 595<br />
f. Philadelpia 1890, d. Paris 1976<br />
"The origin of Species", 1971. Sign. Man Ray,<br />
141/180. Litografi i farver. Lysmål 46 x 34.<br />
Litteratur: A. 58 E. DKK 8.000 / € 1.100<br />
596<br />
595 CD<br />
MAURICE ESTÈVE<br />
f. Culan, Cher 1904, d. 2001<br />
"Folerie", 1975. Sign. Esteve, 4/75. Litografi i farver.<br />
Udgivet af Berggruen, Paris. Trykt hos Mourlot, Paris.<br />
Bladstørrelse 67 x 50.<br />
Litteratur: Prudhomme Estève & Moestrup nr. 82.<br />
DKK 8.000 / € 1.100<br />
254 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong>