22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

GRAFIK<br />

594 CD<br />

MAN RAY<br />

594 595<br />

f. Philadelpia 1890, d. Paris 1976<br />

"The origin of Species", 1971. Sign. Man Ray,<br />

141/180. Litografi i farver. Lysmål 46 x 34.<br />

Litteratur: A. 58 E. DKK 8.000 / € 1.100<br />

596<br />

595 CD<br />

MAURICE ESTÈVE<br />

f. Culan, Cher 1904, d. 2001<br />

"Folerie", 1975. Sign. Esteve, 4/75. Litografi i farver.<br />

Udgivet af Berggruen, Paris. Trykt hos Mourlot, Paris.<br />

Bladstørrelse 67 x 50.<br />

Litteratur: Prudhomme Estève & Moestrup nr. 82.<br />

DKK 8.000 / € 1.100<br />

254 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong>