22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

586<br />

587 CD<br />

FRIEDENSREICH<br />

HUNDERTWASSER<br />

f. Wien 1928, d. New Zealand 2000<br />

"Das falsche Augenlid". Opus 658. Sign. Hundertwasser<br />

1967, 133/194. Serigrafi i farver.<br />

Bladstørrelse 71 x 49,5.<br />

Litteratur: HWG nr. 29.<br />

DKK 25.000-30.000 / € 3.400-4.000<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

586<br />

SAM FRANCIS<br />

f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994<br />

Komposition, 1990. Sign. Sam Francis, 47/50. Udgivers<br />

blindstempel. Litografi i farver på PTI # 120<br />

Waterleaf papir. Trykt hos George Page (the Litho<br />

Shop). Udgivet af the Litho Shop. 117 x 76. U.r.<br />

Litteratur: Lembark: L. 284. SF. 343.<br />

DKK 20.000-25.000 / € 2.700-3.400<br />

587<br />

251