auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
586<br />
587 CD<br />
FRIEDENSREICH<br />
HUNDERTWASSER<br />
f. Wien 1928, d. New Zealand 2000<br />
"Das falsche Augenlid". Opus 658. Sign. Hundertwasser<br />
1967, 133/194. Serigrafi i farver.<br />
Bladstørrelse 71 x 49,5.<br />
Litteratur: HWG nr. 29.<br />
DKK 25.000-30.000 / € 3.400-4.000<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
586<br />
SAM FRANCIS<br />
f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994<br />
Komposition, 1990. Sign. Sam Francis, 47/50. Udgivers<br />
blindstempel. Litografi i farver på PTI # 120<br />
Waterleaf papir. Trykt hos George Page (the Litho<br />
Shop). Udgivet af the Litho Shop. 117 x 76. U.r.<br />
Litteratur: Lembark: L. 284. SF. 343.<br />
DKK 20.000-25.000 / € 2.700-3.400<br />
587<br />
251