22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

596<br />

COBRA-BIBLIOTEKET<br />

Asger Jorn (red.): Frie Kunstnere. 15 hæfter. Med<br />

orig. litograferede omslag af Jorn, Carl-Henning Pedersen,<br />

Alechinsky, Bille, Heerup, Egill Jacobsen, Corneille<br />

m.fl. DKK 5.000 / € 670<br />

597 CD<br />

SEAN SCULLY<br />

f. Dublin 1945<br />

"Yellow Ascending". Sign. Sean Scully 91, 9/20. Japansk<br />

træsnit i farver på kraftigt papir. Bladstørrelse<br />

103 x 126.<br />

Cleveland Museum of Art, USA er i besiddelse af et tilsvarende<br />

træsnit.<br />

Proveniens: Galleri Weinberger, København.<br />

Proveniens: Hanne Wilhelm Hansen.<br />

DKK 15.000-18.000 / € 2.000-2.400<br />

598 CD<br />

GEORG BASELITZ<br />

f. Deutschbaselitz 1938<br />

Figur. Sign. G. Baselitz 86, 4/25. Radering i farver.<br />

Bladstørrelse76,5 x 57. U.r.<br />

599 CD<br />

OLAFUR ELIASSON<br />

f. København 1967<br />

To personer liggende på jorden ved vindmølle. Sign.<br />

på bagsiden Olafur Eliasson, 10/90. Litografi. Bladstørrelse<br />

20 x 52. DKK 4.000-6.000 / € 540-800<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

599<br />

597<br />

598<br />

255