auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
596<br />
COBRA-BIBLIOTEKET<br />
Asger Jorn (red.): Frie Kunstnere. 15 hæfter. Med<br />
orig. litograferede omslag af Jorn, Carl-Henning Pedersen,<br />
Alechinsky, Bille, Heerup, Egill Jacobsen, Corneille<br />
m.fl. DKK 5.000 / € 670<br />
597 CD<br />
SEAN SCULLY<br />
f. Dublin 1945<br />
"Yellow Ascending". Sign. Sean Scully 91, 9/20. Japansk<br />
træsnit i farver på kraftigt papir. Bladstørrelse<br />
103 x 126.<br />
Cleveland Museum of Art, USA er i besiddelse af et tilsvarende<br />
træsnit.<br />
Proveniens: Galleri Weinberger, København.<br />
Proveniens: Hanne Wilhelm Hansen.<br />
DKK 15.000-18.000 / € 2.000-2.400<br />
598 CD<br />
GEORG BASELITZ<br />
f. Deutschbaselitz 1938<br />
Figur. Sign. G. Baselitz 86, 4/25. Radering i farver.<br />
Bladstørrelse76,5 x 57. U.r.<br />
599 CD<br />
OLAFUR ELIASSON<br />
f. København 1967<br />
To personer liggende på jorden ved vindmølle. Sign.<br />
på bagsiden Olafur Eliasson, 10/90. Litografi. Bladstørrelse<br />
20 x 52. DKK 4.000-6.000 / € 540-800<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
599<br />
597<br />
598<br />
255