22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

GRAFIK<br />

CD 567<br />

JEAN DUBUFFET<br />

f. Le Havre 1901, d. Paris 1985<br />

Komposition. Sign. J.D. 76, 40/50. Litografi i farver.<br />

Bladstørrelse 62 x 92. U.r.<br />

Proveniens: Hanne Wilhelm Hansen.<br />

DKK 12.000 / € 1.600<br />

CD 568<br />

FERNAND LEGER<br />

f. Argentan 1881, d. Gif-sur-Yvette 1955<br />

Komposition, (1951). Sign. F. Leger, 181/200. Serigrafi<br />

i farver (efter gouache). Lysmål 46,5 x 37.<br />

Litteratur: Saphire nr. E 8. DKK 8.000 / € 1.100<br />

242<br />

567<br />

568<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong>