22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

500 CD<br />

JAIS NIELSEN<br />

499<br />

f. København 1885, d. Hellerup 1961<br />

Grevens Dal ved Gudhjem. Sign.<br />

Jais 47. Olie på lærred. 95 x 116.<br />

Udstillet: "Det danske kunststævne",<br />

Forum, København.<br />

DKK 25.000 / € 3.400<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

498<br />

498 CD<br />

AXEL MUNCH<br />

f. Gudhjem 1918, d. 1974<br />

Ved røgeriet, Bornholm. Sign. AM. Olie på<br />

lærred. 52 x 86.<br />

DKK 12.000-15.000 / € 1.600-2.000<br />

499 CD<br />

SVEN<br />

HAVSTEEN-MIKKELSEN<br />

f. Argentina 1912, d. 1999<br />

"Jøstedalsbræen", Norge. Sign. S. H. M. Olie<br />

på lærred. 50 x 65.<br />

Proveniens: Galleri Trap.<br />

DKK 25.000 / € 3.400<br />

500<br />

211