auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
508 CD<br />
JENS SØNDERGAARD<br />
f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957<br />
"Høstmorgen". Sign. JS 1920. Olie på lærred. 106 x 106.<br />
Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, København, 1922, kat. nr. 215.<br />
Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling, Århus.<br />
DKK 30.000 / € 4.000<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
508<br />
509 CD<br />
AAGE STORSTEIN<br />
f. Stavanger 1900, d. Oslo 1983<br />
Allé i Oslo. Sign. Aa S 46. Olie på lærred.<br />
71 x 85.<br />
DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />
509<br />
217