auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
502 CD<br />
VILHELM LUNDSTRØM<br />
502<br />
f. København 1893, d. sst. 1950<br />
"Portræt af Yrsa". Sign. på bagsiden V. L. 43. Olie på lærred. 130 x 97.<br />
Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns nr. 336, gengivet i farver s. 294.<br />
Udstillet: "Vilhelm Lundstrøms Mindeudstilling", Charlottenborg, København, 26. maj -<br />
10. juni 1951 og i Raadhushallen, Aarhus, 23. juni - 1. juli 1951, kat nr. 133 med titlen<br />
"Siddende Kvinde".<br />
Udstillet: Kunstforeningen, København 1953, kat. nr. 96.<br />
Udstillet: "Vilhelm Lundstrøm 100 år", Charlottenborg, København 1993, udenfor kat.<br />
M III, gengivet s. 89. DKK 100.000-125.000 / € 13.000-17.000<br />
213