auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
518<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
517<br />
517 CD<br />
OLAF RUDE<br />
f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957<br />
"Storm og regn, Bornholm" Sign. Olaf Rude 29.<br />
Olie på lærred. 70 x 80.<br />
Udstillet: "Olaf Rude. Retrospektiv", Storstrøms<br />
Kunstmuseum, Maribo, 5. marts - 22. maj 2005;<br />
Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg, 3. juni - 7.<br />
august 2005; Bornholms Kunstmuseum, Rø, 21.<br />
august - 30. oktober 2005, alle med kat. nr. 55,<br />
gengivet i farver i fælleskatalog, planche 37.<br />
DKK 25.000 / € 3.400<br />
518<br />
HARALD GIERSING<br />
f. København 1881, d. sst. 1927<br />
Blomster på blå baggrund. Sign. på bagsiden<br />
monogram 1923. Olie på compoboard. 64 x 50.<br />
Udstillet: "Harald Giersing Mindeudstilling",<br />
Charlottenborg, København, 1927, kat. nr. 296.<br />
Udstillet: "Malerier og tegninger af Harald Giersing",<br />
Kunsthallen, København, 1934, kat. nr. 29.<br />
DKK 15.000 / € 2.000<br />
221