22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

518<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

517<br />

517 CD<br />

OLAF RUDE<br />

f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957<br />

"Storm og regn, Bornholm" Sign. Olaf Rude 29.<br />

Olie på lærred. 70 x 80.<br />

Udstillet: "Olaf Rude. Retrospektiv", Storstrøms<br />

Kunstmuseum, Maribo, 5. marts - 22. maj 2005;<br />

Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg, 3. juni - 7.<br />

august 2005; Bornholms Kunstmuseum, Rø, 21.<br />

august - 30. oktober 2005, alle med kat. nr. 55,<br />

gengivet i farver i fælleskatalog, planche 37.<br />

DKK 25.000 / € 3.400<br />

518<br />

HARALD GIERSING<br />

f. København 1881, d. sst. 1927<br />

Blomster på blå baggrund. Sign. på bagsiden<br />

monogram 1923. Olie på compoboard. 64 x 50.<br />

Udstillet: "Harald Giersing Mindeudstilling",<br />

Charlottenborg, København, 1927, kat. nr. 296.<br />

Udstillet: "Malerier og tegninger af Harald Giersing",<br />

Kunsthallen, København, 1934, kat. nr. 29.<br />

DKK 15.000 / € 2.000<br />

221