auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
531<br />
531 CD<br />
EDVARD WEIE<br />
f. København 1879, d. Frederiksberg 1943<br />
Udsigt over Christianshavns Vold mod Artillerikasernen<br />
med Kalveboderne i baggrunden, aften, ca. 1907. Sign.<br />
E.V. Olie på lærred. 66 x 89.<br />
Udtalelse om billedet i brev fra Winkel & Magnussen<br />
Kunst<strong>auktion</strong>er medfølger. Dateret 8-2-45.<br />
Proveniens: BR <strong>auktion</strong> 489, december 1986, kat. nr. 213.<br />
Proveniens: BR <strong>auktion</strong> 541, august 1990, kat. nr. 94.<br />
DKK 60.000-80.000 / € 8.000-11.000<br />
227