22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

GRAFIK<br />

604<br />

606<br />

604 CD<br />

FRIEDENSREICH<br />

HUNDERTWASSER<br />

f. Wien 1928, d. New Zealand 2000<br />

"Good Morning City". Opus 686. Sign. Friedensreich<br />

Hundertwasser am 16 febr. 1971. Serigrafi i farver,<br />

109/10000. Bladstørrelse 86 x 55.<br />

Litteratur: HWG 41. DKK 12.000 / € 1.600<br />

605 CD<br />

PIERRE ALECHINSKY OG<br />

CARL-HENNING PEDERSEN<br />

Figurkomposition. Sign. Alechinsky og Carl-Henning<br />

Pedersen 1993, 29/90. Akvatinte i farver.<br />

Bladstørrelse 95 x 68. U.r. DKK 6.000-8.000<br />

€ 800-1.100<br />

606 CD<br />

MAURICE ESTÈVE<br />

f. Culan, Cher 1904, d. 2001<br />

"Toccableu", 1973. Sign. Estève, 104/125. Litografi i<br />

farver. Tryk hos Mourlot, Paris. Bladstørrelse 76 x 56.<br />

Litteratur: Prudhomme-Estève et Hans Moestrup, nr.<br />

66. DKK 12.000-15.000 / € 1.600-2.000<br />

258 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

605