auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
GRAFIK<br />
604<br />
606<br />
604 CD<br />
FRIEDENSREICH<br />
HUNDERTWASSER<br />
f. Wien 1928, d. New Zealand 2000<br />
"Good Morning City". Opus 686. Sign. Friedensreich<br />
Hundertwasser am 16 febr. 1971. Serigrafi i farver,<br />
109/10000. Bladstørrelse 86 x 55.<br />
Litteratur: HWG 41. DKK 12.000 / € 1.600<br />
605 CD<br />
PIERRE ALECHINSKY OG<br />
CARL-HENNING PEDERSEN<br />
Figurkomposition. Sign. Alechinsky og Carl-Henning<br />
Pedersen 1993, 29/90. Akvatinte i farver.<br />
Bladstørrelse 95 x 68. U.r. DKK 6.000-8.000<br />
€ 800-1.100<br />
606 CD<br />
MAURICE ESTÈVE<br />
f. Culan, Cher 1904, d. 2001<br />
"Toccableu", 1973. Sign. Estève, 104/125. Litografi i<br />
farver. Tryk hos Mourlot, Paris. Bladstørrelse 76 x 56.<br />
Litteratur: Prudhomme-Estève et Hans Moestrup, nr.<br />
66. DKK 12.000-15.000 / € 1.600-2.000<br />
258 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
605