22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

KLASSISK MODERNISME<br />

557<br />

555<br />

556 CD<br />

EINAR UTZON-FRANK<br />

f. Frederiksberg 1888, d. Asserbo, Melby 1955<br />

Pigeportræt. Buste af mørkpatineret bronze.<br />

Sign. Utzon-Frank. På stand af mørkbejdset træ.<br />

H. 34. H. inkl. stand 42.<br />

Udstillet: "Sjørup Jørgensens samling", Århus Kunstbygning,<br />

Århus, 24. april - 4. maj 1970, kat. nr. 125.<br />

Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling, Århus.<br />

DKK 10.000 / € 1.300<br />

555 CD<br />

SIGURD SWANE<br />

f. København 1879, d. Plejerup 1973<br />

Portræt af ældre dame. Usign. Olie på lærred.<br />

60 x 50.<br />

Proveniens: Gave til familien Heilmann fra<br />

kunstneren. DKK 8.000 / € 1.100<br />

236 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

556<br />

557 CD<br />

RUDOLPH TEGNER<br />

f. København 1873, d. Esbønderup 1950<br />

"De Tørstige Børn", 1916. Sign. R. Tegner, stemplet L.<br />

<strong>Rasmussen</strong>, København. Figurgruppe af brunpatineret<br />

bronze. H. 25.<br />

Skulpturen var oprindelig tænkt som en del af Tegners<br />

store monument "Livets Port".<br />

Litteratur: Anne Hald: "Livets Port 1912-15", 1998, version<br />

af gips fra 1914 gengivet s. 18.<br />

DKK 6.000 / € 800