auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
KLASSISK MODERNISME<br />
557<br />
555<br />
556 CD<br />
EINAR UTZON-FRANK<br />
f. Frederiksberg 1888, d. Asserbo, Melby 1955<br />
Pigeportræt. Buste af mørkpatineret bronze.<br />
Sign. Utzon-Frank. På stand af mørkbejdset træ.<br />
H. 34. H. inkl. stand 42.<br />
Udstillet: "Sjørup Jørgensens samling", Århus Kunstbygning,<br />
Århus, 24. april - 4. maj 1970, kat. nr. 125.<br />
Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens samling, Århus.<br />
DKK 10.000 / € 1.300<br />
555 CD<br />
SIGURD SWANE<br />
f. København 1879, d. Plejerup 1973<br />
Portræt af ældre dame. Usign. Olie på lærred.<br />
60 x 50.<br />
Proveniens: Gave til familien Heilmann fra<br />
kunstneren. DKK 8.000 / € 1.100<br />
236 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
556<br />
557 CD<br />
RUDOLPH TEGNER<br />
f. København 1873, d. Esbønderup 1950<br />
"De Tørstige Børn", 1916. Sign. R. Tegner, stemplet L.<br />
<strong>Rasmussen</strong>, København. Figurgruppe af brunpatineret<br />
bronze. H. 25.<br />
Skulpturen var oprindelig tænkt som en del af Tegners<br />
store monument "Livets Port".<br />
Litteratur: Anne Hald: "Livets Port 1912-15", 1998, version<br />
af gips fra 1914 gengivet s. 18.<br />
DKK 6.000 / € 800