22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

KLASSISK MODERNISME<br />

478 CD<br />

AXEL MUNCH<br />

478<br />

f. Gudhjem 1918, d. 1974<br />

Udsigt over Gudhjem med silderøgeri og personer i<br />

forgrunden. Sign. AM, Gudhjem. Olie på lærred.<br />

52 x 86. DKK 15.000-20.000 / € 2.000-2.700<br />

479 CD<br />

JENS SØNDERGAARD<br />

f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957<br />

Markarbejdere ved havet. Sign. Jens Søndergaard.<br />

Olie på lærred. 91 x 115.<br />

DKK 30.000 / € 4.000<br />

200 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

479