auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
CD 454<br />
HANS SCHERFIG<br />
f. København 1905, d. Fredensborg 1979<br />
"Vandbukke ved floden". Sign. Scherfig 1958. Tempera på<br />
masonit. 46 x 82.<br />
Udstillet: "Corner", Charlottenborg, København, 31. december<br />
1958 - 18. januar 1959, kat. nr. 313.<br />
Proveniens: Privatsamling, U.S.A.<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
454<br />
DKK 75.000-100.000<br />
€ 10.000-13.000<br />
CD 455<br />
ERIK HOPPE<br />
f. Ødis 1897, d. Kvam, Norge 1968<br />
Grønt landskab med træer. Sign. Hoppe. Olie<br />
på lærred. 43 x 44.<br />
DKK 12.000-15.000 / € 1.600-2.000<br />
455<br />
187