22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

CD 454<br />

HANS SCHERFIG<br />

f. København 1905, d. Fredensborg 1979<br />

"Vandbukke ved floden". Sign. Scherfig 1958. Tempera på<br />

masonit. 46 x 82.<br />

Udstillet: "Corner", Charlottenborg, København, 31. december<br />

1958 - 18. januar 1959, kat. nr. 313.<br />

Proveniens: Privatsamling, U.S.A.<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

454<br />

DKK 75.000-100.000<br />

€ 10.000-13.000<br />

CD 455<br />

ERIK HOPPE<br />

f. Ødis 1897, d. Kvam, Norge 1968<br />

Grønt landskab med træer. Sign. Hoppe. Olie<br />

på lærred. 43 x 44.<br />

DKK 12.000-15.000 / € 1.600-2.000<br />

455<br />

187